Tutaj jesteś

Żarówki samochodowe — ciekawostki

29 października 2023 Lifestyle Żarówki samochodowe — ciekawostki


Samochody osobowe od swojego powstania przeszły, a w zasadzie przejechały, daleką drogę. Pierwsze samochody osobowe niemal w niczym nie przypominają współczesnych maszyn. Wiele części na przestrzeni lat przeszło prawdziwą ewolucję i zmieniło się niemal nie do poznania.

Dobrym przykładem tego są żarówki samochodowe, które zmieniły się z lamp naftowych na laserowe rzutniki, które w inteligentny sposób oświetlają jezdnię przed samochodem. Dla uczczenia tego przygotowaliśmy garść ciekawostek, które jak mamy nadzieję przekonają cię to tego, że żarówki samochodowe to doprawdy ciekawe części i każdy fan motoryzacji powinien je docenić.

 Żarówki samochodowe

  • Żarówki samochodowe mają już ponad 100 lat. Pierwsza żarówka samochodowa powstała bowiem już w 1914 roku i była dziełem aktywnej do dzisiaj firmy Philips. Daleko jej jednak do żarówek, jakie znamy dzisiaj, miała ona bowiem zaledwie pół wata, czyli dysponowała około 50 razy mniejszą mocą, a do tego była mniej wydaja, bo większość tej już skromnej mocy marnowała na generowanie ciepła, podobnie jak robiły to żarówki z pręcikiem, które jeszcze do niedawna można było spotkać w każdym polskim domu.

  • Żarówki halogenowe, popularne w starszych samochodach z wyższej półki, zostały zaprojektowane tak, że wolframowy drucik generujący światło potrafi się sam regenerować. Dzieje się tak dzięki procesom chemicznym zachodzącym wewnątrz żarówki.

  • Wiele nowoczesnych pojazdów korzysta z reflektorów projektorowych, których soczewka skupia i kieruje światło w określony sposób i kieruje je tylko tam, gdzie jest potrzebne. Możemy więc mówić nie o lampach, a raczej o dwóch inteligentnych projektorach zamontowanych na przodzie samochodu.

  • Wolframowy pręcik w żarówce halogenowej potrafi rozgrzać się do temperatury prawie 3 tysięcy stopni Celsjusza.

  • Żarówki LED są o około 90% bardziej efektywne od tradycyjnych żarówek. Dzieje się tak, ponieważ nie tracą energii na generowanie ciepła i dostarczaną do nich energię w większym stopniu zamieniają na światło.

  • Obowiązek jazdy z włączonymi światłami to nie tylko polski pomysł, podobne prawo obowiązuje w krajach skandynawskich, bałtyckich, ale też w części Bałkanów czy we Francji.

Materiał zewnętrzny

Redakcja lotmp.pl

Naszym celem jest dostarczanie inspirujących treści, które wzbogacą Twoje codzienne życie. Odkryj z nami świat domu, turystyki, zakupów, rekreacji, zdrowia i innych tematów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak Się Pije Tequilę

Jak się pije Tequilę?

20 sierpnia 2024

Jesteś zainteresowany reklamą?

Regeneracja wałów napędowych