Dom
Tutaj jesteś

Odkurzacz wodny – jak działa, gdzie się sprawdzi i czy warto w niego zainwestować?

25 stycznia 2021 Dom Odkurzacz wodny

Sprzątanie to dla wielu osób niekoniecznie przyjemna czynność, jednak nie da się ukryć że jak najbardziej potrzebna. Możemy zastosować wiele urządzeń, które ułatwią nam utrzymywanie czystości w domu i sprawią, że nie będzie już to tak uciążliwym obowiązkiem. Podstawową maszyną, która umili nam życie jest odkurzacz z filtrem wodnym. Czym różni się od wariantu standardowego i czemu warto rozważyć jego zakup?

1. Jak działa odkurzacz wodny?

2. Czym różni się odkurzacz z filtrem wodnym od standardowego?

3. Czy odkurzacz wodny to odkurzacz piorący?

4. Na co zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza z filtrem wodnym?

Jak działa odkurzacz wodny?

Odkurzacz wodny wygląda często niemalże identycznie, jak jego klasyczny odpowiednik. Różnica polega na filtrze – zamiast worka lub pojemnika na zebrane nieczystości mamy filtr wodny, który nie tylko starannie zbiera kurz, pył, sierść zwierząt i inne zabrudzania, ale również nie przepuszcza żadnych drobinek w oddawanym powietrzu. Jeżeli zależy nam na jeszcze lepszym rozwiązaniu, możemy zdecydować się na odkurzacz wodny z funkcją prania, który posiada oddzielne zbiorniki na brudną i czystą wodę oraz pozwala czyścić powierzchnie za pomocą wytworzonej piany.

Czym różni się odkurzacz z filtrem wodnym od standardowego?

Odkurzacz z filtrem wodnym jest znacznie dokładniejszy i bardziej precyzyjny, niż jego klasyczny workowy odpowiednik. Urządzenie nie tylko zbiera zabrudzenia z podłogi i powietrza tuż nad nią, ale dzięki obecnej w zbiorniku wodzie sprawia, że nie są one w stanie ponownie unieść się w powietrze. Bardziej zaawansowane modele posiadają także filtr HEPA lub podobny, dzięki czemu są w stanie dodatkowo filtrować przechodzące przez odkurzacz powietrze i oddawać je w formie oczyszczonej.

Odkurzacz wodny od standardowego różni się także skutecznością wykonywanej pracy. Ponieważ jest bardzo dokładny, to świetna opcja dla osób borykających się z alergiami, posiadających zwierzęta które gubią sezonowo sierść oraz tych, które bardzo dokładnie podchodzą do kwestii utrzymania porządku w mieszkaniu. Jeżeli nie jesteśmy tak całkiem przekonani do idei filtra wodnego, zawsze można zdecydować się na urządzenie hybrydowe – posiadające zarówno pojemnik na wodę, jak i miejsce na standardowy worek.

Czy odkurzacz wodny to odkurzacz piorący?

Nie każdy odkurzacz wodny jest odkurzaczem piorącym. Tę funkcję posiadają zwykle modele z nieco wyższej półki. Funkcja prania wymaga obecności dwóch zbiorników na wodę, gdzie w jednym znajdzie się czysty płyn razem ze środkiem piorącym, a w drugim brudna woda już po czyszczeniu. Odkurzacz z funkcją prania działa dwuetapowo: najpierw wytwarza pianę, którą następnie nakładamy na dywan, tapicerkę lub inną powierzchnię i pozostawiamy, aby jej aktywne komponenty zaczęły działać. Drugim krokiem jest zebranie piany do pojemnika na brudną wodę. To bardzo przydatne rozwiązanie w sytuacji, gdy zależy nam na naprawdę dokładnym sprzątaniu, jednak tego rodzaju urządzenia są dużo droższe od odkurzaczy wodnych bez opcji prania. Zarówno standardową, jak i rozbudowaną opcję znajdziesz w sklepie internetowym Neonet.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza z filtrem wodnym?

Jeżeli chcemy zdecydować się na odkurzacz z filtrem wodnym, powinniśmy przede wszystkim dobrać jego rozmiary i parametry techniczne do naszych potrzeb i wielkości powierzchni, jaką zamierzamy z jego pomocą sprzątać. Do najważniejszych aspektów zaliczają się:

  • moc silnika: od tej wartości zależy siła ssąca odkurzacza. Jeżeli posiadamy w domu dywany z długim włosem, np. shaggy, należy rozważyć zakup odkurzacza o dużej mocy, aby był w stanie poradzić sobie z takim materiałem. Egzemplarze o mniejszej ilości watów zdadzą egzamin w pomieszczeniach z panelami, płytkami czy wykładziną;
  • dodatkowe końcówki: im więcej zakończeń do odkurzacza, tym bardziej uniwersalnym urządzeniem się on staje. Jeżeli zadbamy o bogaty zestaw dodatkowych elementów, będziemy w stanie z łatwością czyścić parkiet, płytki, panele oraz trudno dostępne miejsca;
  • rodzaj filtra: jeżeli odkurzacz jest wyposażony w filtr, dobrze zwrócić uwagę na to, jaki on jest. Najbardziej uniwersalne rozwiązanie to filtr HEPA, który zatrzymuje na sobie 99% zanieczyszczeń, w tym kurz, brud, roztocza i inne drobnoustroje;
  • stopniowy system filtracji: jest to opcja świetna dla alergików, ponieważ pozwala na oczyszczenie nie tylko podłogi, ale również powietrza;
  • waga i wymiary: pamiętajmy, że użytkując odkurzacz przyjdzie nam czasem go podnieść czy przestawić. Urządzenie powinno być na tyle lekkie, aby przychodziło nam to z łatwością. Warto również dobrać wielkość modelu pod kątem przestrzeni, jaką chcemy sprzątać i miejsca, w którym będziemy go trzymać;
  • różne rodzaje czyszczenia: niektóre modele odkurzaczy pozwalają na pracę na sucho oraz na mokro;
  • długość kabla: powinna być dostosowana w taki sposób, aby wygodnie było nam pracować z odkurzaczem;
  • pojemność zbiornika na wodę: im większy pojemnik, tym rzadziej musimy wymieniać w nim wodę. Warto dopasować ten parametr pod wielkość naszego mieszkania czy domu.

Redakcja lotmp.pl

Naszym celem jest dostarczanie inspirujących treści, które wzbogacą Twoje codzienne życie. Odkryj z nami świat domu, turystyki, zakupów, rekreacji, zdrowia i innych tematów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?