O jeziorze Śniardwy każdy z nas słyszał choćby na lekcjach geografii. Podręczniki przekazują jednak tylko wiedzę podstawową, iż jest to największe polskie jezioro polodowcowe. Zazwyczaj na tym nasza nauka się kończy i nie dowiadujemy się o atrakcjach i wspaniałościach, jakie można znaleźć zarówno nad samym jeziorem, jak i w jego najbliższej okolicy. Jeśli więc nie wiesz zbyt dużo o okolicach Śniardw, a w planach wakacyjnych nie wykluczasz Mazur, koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, który przybliży Ci tę tematykę.
Zobacz także: Gdzie się udać na wakacje w Polsce?
Kilka słów o jeziorze
Jezioro Śniardwy to największe polskie jezioro stanowiące element systemu Wielkich Jezior Mazurskich. Śniardwy są więc połączone z sześcioma innymi mazurskimi jeziorami wśród których wymienić można Łuknajno, Tyrkło i Jezioro Mikołajskie. Śniardwy ma genezę polodowcową a konkretnie wytopiskową z moreny dennej cofającego się lodowca. Determinuje to rozwiniętą linię brzegową jeziora i zapewnia nieskończoną ilość atrakcji. Pierwszą z nich są ogromne głazy narzutowe o różnych barwach zwane eratykami, utkwione na dnie jeziora, w płytszych miejscach widoczne fragmentami ponad powierzchnią wody. Ponadto jezioro Śniardwy posiada osiem dużych wysp, niektóre z nich wznoszą się nad jego powierzchnię na kilkanaście metrów a największa wyspa – Szeroki Ostrów ma powierzchnię aż 70 hektarów (powierzchnia większa niż całe państwo Watykan).
Warto wspomnieć o tym, iż na jeziorze Śniardwy funkcjonują regularne linie żeglugi mazurskiej, istnieje więc możliwość podróży statkiem z poszczególnych miejscowości na brzegach Śniardw i innych zbiorników wodnych stanowiących element kompleksu Wielkich Jezior Mazurskich. To znakomita atrakcja dla dzieci i dorosłych chcących przeżyć rejs na okręcie. Antropogeniczny system regulacji przepływu wód to zaś gratka dla zainteresowanych technologiami hydrologicznymi i inżynierii wodnej. Dziesiątki śluz i kanałów regulujących przepływ wody, ruchome mosty, skrzyżowania dróg wodnych i lądowych oraz pochylnie i porty dla statków są ciekawym rodzajem infrastruktury niespotykanym w naszym kraju poza regionem Mazur.
Jezioro Śniardwy atrakcje niczym z bajki
W okolicy jeziora Śniardwy w miejscowości Mikołajki znajduje się specyficzny bar połączony z escape roomem, tak zwany spichlerz tajemnic. To miejsce idealne zarówno dla rodzin z dziećmi, paczki znajomych, jak i szalonych zakochanych chcących spędzić nietypową randkę. Bar posiada kilka dobrze wyposażonych pokoi zagadek oraz szeroką ofertę kulinarną, która przyda się po wysiłku umysłu i dawce adrenaliny.
Kolejną ważną atrakcją również dla szerokiego grona odbiorców jest Tropicana aquapark również znajdujący się w Mikołajkach. Dostępne są tam pełnowymiarowe baseny pływackie, zjeżdżalnie i baseny z falami dla dzieci, jacuzzi oraz sauny. Personel dokładnie dba o czystość obiektu i czuwa by wszyscy mieli równy dostęp do poszczególnych atrakcji. Nie ma więc obaw, każdy miłośnik wodnych zabaw na pewno będzie zadowolony z pobytu w tym miejscu.
Cóż robić po opuszczaniu Mikołajek? Oczywiście eksplorować przyrodę! Okolice jeziora Śniardwy pełne są obszarów chronionych i cennych przyrodniczo. Przykładowo jezioro Łuknajno to największa w Europie ostoja ptactwa wodnego chroniona konwencją Ramsarską. Całą okolicę pokrywa również Mazurski Park Krajobrazowy oferujący wiele ścieżek tematycznych i szlaków krajobrazowych, które warto odwiedzić. Percepcję pięknych mazurskich terenów ułatwia rejs statkiem bądź żaglówką po całych Śniardwach i jeziorach okolicznych kompleksu Wielkich Jezior. Tego typu rejsy można wykupić u licznych lokalnych przewoźników. Najłatwiej odnaleźć wolny statek, udając się do wioski żeglarskiej, gdzie nie tylko możemy wypłynąć na rejs, ale też poznać nieco historii żeglarstwa mazurskiego i podziwiać lokalny krajobraz kulturowy.
Poznaj mazurskie rolnictwo
Po skorzystaniu z najbardziej popularnych atrakcji warto także udać się do Stacji Badawczej Rolnictwa Ekologicznego zlokalizowanej w Popielnie nad brzegiem Śniardw. Od wykwalifikowanych przewodników możemy tam dowiedzieć się wiele o historii miejsca oraz poznać zwierzęta hodowane w ośrodku.