Oparzenie słoneczne to uszkodzenie skóry wywołane zbyt długą ekspozycją na promieniowanie UV. Tego typu oparzenie może wystąpić nie tylko na skutek zbyt intensywnego plażowania, ale również po skorzystaniu z solarium. Wiele osób nadal nie wie, że odpowiednie zabezpieczenia skóry powinno być podstawą. Jeśli jednak doznamy już oparzenia słonecznego, trzeba szybko działać. Jak złagodzić objawy oparzenia słonecznego? Podpowiadamy.
Oparzenia słoneczne – stopnie oparzeń i objawy
Objawy pojawiają się zazwyczaj po kilku godzinach od zakończenia opalania. Ich nasilenie zależne jest od stopnia oparzenia. Te pierwszego stopnia obejmuje tylko naskórek. Skóra jest czerwona, tkliwa i bardzo ciepła. Po kilku dniach objawy ustępują, a na ich miejscu pojawia się łuszczenie naskórka. Są to zdecydowanie najczęściej występujące oparzenia słoneczne. Z kolei oparzenie drugiego stopnia obejmuje nie tylko naskórek, ale również skórę właściwą. Pojawiają się bąble po oparzeniu wypełnione płynem surowiczym. Występuje także obrzęk i częściowa martwica naskórka. Przy tego typu oparzeniach niezbędna jest konsultacja z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie.
Najgroźniejsze oparzenie to te trzeciego stopnia. Oprócz naskórka i skóry właściwej trzeci stopień poparzenia obejmuje także tkankę podskórną oraz nerwy. Charakterystyczny jest wtedy brak czucia w oparzonym miejscu, gdyż doszło do upośledzenia pracy receptorów czuciowych. Niezbędne jest odpowiednie leczenie pod okiem specjalisty. Ważne jest również to, jak rozległe jest oparzenie. Jeśli poparzenia obejmują około 15-20% ciała zalecana jest konsultacja lekarska, natomiast gdy sięgają 30% jest ona niezbędna. Przy tak rozległym oparzeniu słonecznym może dojść nawet do wstrząsu.
Jakie są objawy oparzenia słonecznego?
W oparzeniu słonecznym pierwszego stopnia występuje przede wszystkim zaczerwienienie skóry. Pojawia się również ból w podrażnionym miejscu. Dolegliwości wynikające z tego typu oparzenia zwykle ustępują po dwóch-trzech dniach. Z kolei oparzenie słonecznie drugiego stopnia jest znacznie poważniejsze. Oprócz bólu i zaczerwienienia pojawiają się również pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Dolegliwości utrzymują się o wiele dłużej, bo nawet kilka tygodni. Tego typu oparzenie słoneczne występuje najczęściej, gdy po raz pierwszy w sezonie poddajemy działaniu promieni słonecznych miejsce, które zazwyczaj jest osłonięte — na przykład brzuch.
Jak poradzić sobie z objawami oparzeniami słonecznymi?
Jeżeli zauważymy pierwsze objawy poparzenia słonecznego w postaci zaczerwienienia bądź pieczenia, nie należy zwlekać. Przede wszystkim należy schować się w cień, a następnie schłodzić oparzone miejsce. Dzięki temu zatrzymamy proces uszkodzenia tkanki. Dobrze sprawdzi się chłodny prysznic, a jeżeli nie jest on możliwy, zimny okład ze słodkiej wody. To ważne, ponieważ do oparzeń często dochodzi nad morzem, a okładanie poparzeń słoną wodą nie jest najlepszym pomysłem.
Co na oparzenia słoneczne będzie najbardziej skuteczne? Ważne będzie posmarowanie oparzenia słonecznego specjalnie przeznaczoną do tego maścią bądź kremem. Taki środek w swoim składzie powinien zawierać alantoinę i D-panthenol. Przez kilka następnych dni regularnie smarujemy podrażnione miejsce i chronimy je przed słońcem oraz wysokimi temperaturami. Opalenizna powinna wtedy nieco zelżeć.