Codziennie odwiedzamy sklepy o różnym profilu działalności od tych zawierających produkty codziennego użytku (np. produkty spożywcze), po sklepy specjalistyczne. Jednak na czym polega praca w sklepie, na jakich stanowiskach można pracować i gdzie szukać pracy w sklepie? Na te pytania odpowiemy Ci w tym artykule.
Kierownik sklepu
Stanowisko kierownika sklepu jest bardzo podobne do kierownika salonu, jedyną różnicą jest miejsce pracy. Osoba obsadzona na tym stanowisku zajmuje się organizacją formalną funkcjonowania sklepu, nadzoruje realizację zadań sprzedażowych i kieruje bieżącą działalnością sklepu.
Kierownik monitoruje wypełnianie obowiązków przez podległy mu personel, zatrudniony na terenie sklepu. Dba o bezpieczeństwo i wydajność pracowników, dostrzega popełniane przez nich błędy i je koryguje, aby poprawić jakość obsługi klienta. Zajmuje się organizacją pracy, tworzeniem grafiku, podziałem zadań między pracowników i wypłacaniem im wynagrodzenia. W określonych przypadkach ma również prawo do podwyższenia lub obniżenia pensji (jeśli pracownik właściwie nie wykonuje swoich obowiązków). Również rekrutuje nowych pracowników (lub zwalnianiem obecnych).
Kierownik sklepu zajmuje się harmonogramem dostaw towaru oraz negocjuje warunki transakcji zawieranych z dostawcami. Kieruje polityką finansową i marketingową sklepu, zajmuje się jego promocją. To w jego gestii leży ustalenie cen produktów oferowanych przez sklep. Podsumowując, kierownik jest głównym organem decyzyjnym w kwestiach istotnych dla podtrzymania najwyższej jakości obsługi i oferowanych produktów, a także dla maksymalizacji zysków.
Kasjer-sprzedawca
Kasjer-sprzedawca jest osobą odpowiedzialną za obsługę kasy fiskalnej, terminala płatniczego i w związku z tym za przyjmowanie zapłaty za oferowany przez sklep produkt lub usługę. Praca na kasie wiąże się również z utrzymaniem porządku na stanowisku kasowym i weryfikacją wieku klientów, gdy chcą oni kupić produkt dostępny tylko dla osób pełnoletnich (jak np. alkohol i papierosy).
Do obowiązków kasjera może należeć również przyjmowanie reklamacji, zwrotów i skarg od klientów. Jednak przeważnie dotyczy to mniejszych sklepów, gdyż w dużych marketach zazwyczaj są specjalne punkty obsługi klienta. Niekiedy pracodawca wymaga też od kasjerów, aby zajmowali się kontrolą cen, wystawianiem produktów na półki sklepowe, czy pracami porządkowymi i magazynowymi.
Kasjer-sprzedawca nie siedzi wyłącznie na kasie, może być osobą, która doradza klientom. Odpowiada na ich pytania na temat produktów, cen, czy ich lokalizacji w alejkach sklepowych. Doradza też zakup produktów promocyjnych i informuje np. o programach lojalnościowych (jeśli sklep taki oferuje).
Magazynier
Magazynier to osoba prowadząca magazyn i nadzorująca prace związane z działaniem takiego miejsca. Przyjmuje, przechowuje i wydaje magazynowane towary. Pracownik magazynu handlowego nadzoruje ilość oraz jakość przyjmowanego i wydawanego towaru, dokonuje inwentaryzacji towaru i dba o jego praktyczne rozmieszczenie.
Magazynier dba o każdy aspekt związany z jakością towaru. Pilnuje terminów przechowywania towarów, wydawanie tego, który ma krótszy termin, nim zostanie wydany ten z dłuższym terminem (tzw. zasada FIFO). Chroni także towar przed uszkodzeniami wynikającymi z przemieszczania go a także tymi, które pochodzą od innych czynników zewnętrznych, takich jak np. kradzież, szkodniki, pożar, zalanie.
Praca magazyniera wymaga siły fizycznej i dużej ostrożności, gdyż nietrudno tu o wypadki. Na porządku dziennym jest przenoszenie ciężkich towarów, co może powodować urazy, pleców, nóg, rąk, czy brzucha (np. przepuklinę). Innym zagrożeniem jest upadek z wysokości, podczas pracy na drabinie i podestach. Niebezpieczeństwo może też być wynikiem niewłaściwego przechowywania towaru na wysokich półkach, które spadając mogą uderzyć pracownika. Jeśli nie zachowa się wystarczającej ostrożności, można też zostać potrąconym przez pojazd dostawczy lub wózek widłowy.
Przeważnie magazynierami zostają mężczyźni, ze względu na to, że praca ta jest wymagająca fizycznie, jednakże nie ma przeciwwskazań formalnych, aby zawód ten wykonywały kobiety.
Gdzie szukać pracy w sklepie?
Jak widać praca w sklepie może mieć bardzo różny charakter, zależnie od stanowiska. Powyższe opisy są ogólną charakterystyką zawodów występujących w sklepach. Obowiązki osoby pracującej w sklepie należy oczywiście zweryfikować dokładnie czytając ofertę pracy.
Ofert pracy w sklepie jest bardzo dużo i ciągle ich przybywa. Sklepy nieustannie prowadzą rekrutację na nowych pracowników. Jednym z serwisów z ofertami pracy jest GoWork.pl. Ogłoszenia o pracę w sklepie znajdziesz pod adresem: https://www.gowork.pl/praca/pracownik-sklepu;st/warszawa;l