Gdańsk jest jednym z polskich miast, które koniecznie powinien zwiedzić praktycznie każdy szanujący się turysta. Miasto może bowiem poszczycić się historią liczącą ponad 1000 lat. Co warto zobaczyć w Gdańsku?
Muzeum Bursztynu
Warto mieć świadomość, że omawiane miasto nazywane jest bardzo często Światową Stolicą Bursztynu. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że każdego roku największe targi bursztynu przyciągają do miasta tysiąc kupców. Osoby, które są zainteresowane dowiedzieć się, w jaki dokładnie sposób obrabia się bursztyn, powinny odwiedzić Muzeum Bursztynu. Można bowiem zobaczyć w nim prehistoryczną florę oraz faunę zamkniętą w bursztynie. Ponadto turyści mogą w muzeum zobaczyć różne przedmioty, które zostały wykonane z tego materiału.
Dom Uphagena – Muzeum Wnętrz Mieszczańskich
Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to dawna siedziba słynnego rajcy gdańskiego – Jana Uphagena. Turysta odwiedzając wspomniane miejsce będzie mógł dowiedzieć się, jak mieszkali bogaci mieszkańcy Gdańska pod koniec XVIII wieku. Godny uwagi jest fakt, że ogromna była w tym zasługa właściciela, który nie chciał, by po jego śmierci cokolwiek zmieniać. Warto wiedzieć, że jeszcze przed śmiercią ustanowił w testamencie specjalną fundację, której zadaniem było zachowanie domu w praktycznie niezmienionym stanie. Turysta będzie mógł także poznać zainteresowania właściciela czy jego gust.
Fontanna Neptuna w Gdańsku
Należy mieć świadomość, że Gdańsk jest prawdziwym rajem dla pasjonatów fotografii. Praktycznie każda osoba, która odwiedzi omawiane miasto będzie miała w swoim aparacie zdjęcie Fontanny Neptuna. Godny uwagi jest również fakt, że ten 650-kilogramowy posąg przez bardzo dużą liczbę ludzi uznawany jest za wizytówkę Gdańska. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomnianą fontannę umieszczono w tej reprezentatywnej części miasta już w 1633 roku i od tego momentu jest źródłem legend.
Ratusz Głównego Miasta
Ratusz Głównego Miasta zaliczany jest do zdecydowanie najbardziej charakterystycznych budynków w mieście. Nie wszyscy mają świadomość, że najstarsze fragmenty tego ratusza pochodzą z XIV wieku. Warto jednak zaznaczyć, że omawiany ratusz był w kolejnych latach rozbudowywany. Godny uwagi jest fakt, że bardzo duża liczba osób ma budynek na zdjęciach, jednak tylko nieliczni są zainteresowani wejść do środka.
Galeria na wieży jest świetnym punktem widokowym. Należy wiedzieć, że niezwykle okazałym wnętrzem ratusza jest Wielka Sala Rady. Bardzo interesująca jest również Sala Biała, która uznawana jest za najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w całym ratuszu. Warto również mieć świadomość, że sala ozdabiana jest portretami królów polskich.
Droga Królewska w Gdańsku (ulica Długa i Długi Targ)
Droga Królewska zaczyna się od Złotej Bramy. Godny uwagi jest fakt, że pierwszym witanym królem był Kazimierz Jagiellończyk w 1457 roku. Z kolei ulice były zamieszkiwane przez zdecydowanie najbardziej wpływowych mieszkańców gdańska. Ponadto przy ulicy Długiej stoi wspomniany wcześniej dom Uphagena.
Brama Żuraw w Gdańsku
Warto wiedzieć, że zdecydowanej większości zagranicznych turystów Gdańsk kojarzy się przede wszystkim z Żurawiem. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że jest to nie tylko i wyłącznie symbol Gdańska, ale również Polski. Warto wiedzieć, że ten zarówno największy, jak i najstarszy zachowany dźwig portowy średniowiecznej Europy został zbudowany w latach 1442-1444. należy mieć świadomość, że spełniał dwie bardzo istotne funkcje. Służył bowiem do przeładunku i stawiania masztów, a także był bramą miejską.
Długie Pobrzeże
Długie Pobrzeże jest to w najprostszym możliwym ujęciu deptak wodny pełen pubów, restauracji i kawiarni, który ciągnie się wzdłuż zachodniego brzegu Motławy. Turyści będą mieli możliwość zobaczenia statków, bram wodnych, które są charakterystyczne dla architektury omawianego miasta.
Osoby, które interesują się tematyką marynistyczną powinny koniecznie odwiedzić muzeum w Ośrodku Kultury Morskiej. Na zwiedzających będzie bowiem czekała interaktywna wystawa dla dzieci czy fascynująca wystawa o morskich dziejach Polski oraz Polaków. Można również poznać historię nurkowania.